2008 Results

North Herts XC, 21st December

Club Results

Pos

Name

Points

Placing

17 Neil Barnett 16 13
18 Bruce Lovell  17 14
19 James Lambert 18 15
59 Jon Kemp 53 31
79 Matt Fellows 69 40
98 Graeme Much 86  45
149 Tim Ulyatt 127  55
163 Les Rolfe 140 25
194 Dom Coleman 163 65
205 John Shearer 173  70
212 Louise Godfrey 32  13
231 Thom McKiernan 188 69
235 Elaine O'Sullivan  44  6
243 Andy Priest 194 77
275 Graham Bayes 209 14
291 Iain Lawspell 214 17
302 Sally Hewitt 81 4
304 Laura Burton  83  23
324 Amanda Allen 100 22

 

Bedford Half Marathon, 14th December

Pos

Name

Time  
124 Jon Kemp 1:28:12  
126 Dan Doherty 1:28:21 PB
273 Jeff Adams 1:35:36  
370 Les Rolfe 1:39:02  
546 Colin Harris 1:45:24  
594 Steven Adams 1:46:46  
697 Louise Godfrey 1:50:09  
913 Graham Bayes 1:57:29  
1095 Julia Cooke-Simmons 2:05:13  
1287 Karen Tomkins 2:23:19  
1288 Heather Burgess 2:23:19  

 

Nene Valley 10, Peterborough, 7th December

Pos

Name

Time
108 Jeff Adams

01.10.54

 

Milan Marathon, 23rd November

Pos

Name

Time Cat Pos
1407 Les Rolfe 3:33:43 140
1513 Alan Griffiths 3:36:17 417

Leighton Buzzard XC, 23rd November

Club Results

Pos

Name

Points

Placing

11 Neil Barnett 11 10
16 Bruce Lovell 16 13
21 James Lambert 21 17
31 Keith Molloy 30 10
55 Jon Kemp 52 32
85 Phil Farley 78 29
113 Tim Ulyatt 99 43
123 Phil Brittain 108 45
155 Tim Walsh 137 54
156 Colin Harris 138 58
158 Jeff Adams 140 26
189 John Shearer 161 61
192 Louise Godfrey 29 11
193 Tony Hale 164 34
197 Thom McKiernan 167 62
207 Elaine O'Sullivan 35 4
213 Martine Bailey 38 13
223 Wilson Paterson 179 41
236 Graham Bayes 185 12
258 Lucia Hale 65 3
289 Iain Lawspell 204 19
295 Sally Hewitt 89 5
304 Amanda Allen 97 20
314 Heather Burgess 105 47
328 Vicki Jessop 115 52
341 Juliette Gibson 127 54

 

Sports Hall U11 East Midlands Regional Festival, 22nd November

details

Name

Event

Position
Kirsten Harris Balance Test 3
Emily Heath Standing Triple Jump 18

 

St. Neots Half Marathon, 16th November

Pos

Name

Chip Time

 
91 Dan Doherty 01:28:40 PB
261 Tim Walsh 01:37:58  
327 Colin Harris 01:40:35  
386 Tony Hale 01:43:23  
447 Andy Priest  01:46:03 PB
551 John Shearer 01:52:04  

 

Rugby 10, 9th November

Pos

Name

Time  
41 DOHERTY, D 01:08:32  
185 BURTON, L 01:31:49 PB
197 HOLLOWAY, D.R. 01:36:00 PB
210 ALLEN, Amanda 01:43:18 PB
216 TOMKINS, K.M. 01:46:35 PB
217 ROLFE, L 01:46:35  
220 Jones, C.S 01:54:23 PB

 

Stevenage Half Marathon, 2nd November

Pos

Name

Time Cat Pos  
112 Alan Griffiths 1:32:56 42 PB
646 Natasha Wain 2:07:16 59 1st HM
647 Julia Cooke-Simmons 2:07:17 33  

 

The Rainforest 10K, London 2nd November

Pos

Name

Time
6 Bruce Lovell 38:19

 

Dublin Marathon, 27th October

Pos

Name

Time Cat Pos  
267 John Kemp 03:01:06 55  
3193 Louise Godfrey 03:54:20 218 PB

Dunstable XC, 26th October

Club Results

Pos

Name

Points

Placing

10 James Lambert 9 7
11 Neil Barnett 10 8
24 Bruce Lovell 23 18
26 Matt Fellows 25 20
56 Graeme Much 54 36
85 Barry Wake 80 46
91 Jeff Adams 84 9
112 Phil Brittain 103 52
124 Colin Harris 114 56
151 Tony Hale 133 21
160 Elaine O'Sullivan 21 3
179 Thom McKiernan 150 64
182 Andy Priest 153 57
204 Graham Bayes 166 9
211 John Shearer 170 60
229 Barry Collins 179 35
233 Sarah Ellwood 53 16
242 Alan Mills 183 14
247 Ian Mann 186 67
269 Mel Ryding 77 36
280 Amanda Allen 86 20
289 Laura Burton 93 26
293 Sally Hewitt 97 5
326 Michelle Barnet 122 55
327 Heather Burgess 123 56

 

Fenland 10, 26th October

Pos

Name

Time Cat Pos  
69 Dan Doherty 1:07:43 28 PB
112 Les Rolfe 1:12:53 15 PB
288 Karen Tomkins 1:48:21 20 PB

 

Abingdon Marathon, 19th October

Pos

Name

Time Cat Pos  
32 Bruce Lovell 02:54:36 17 PB
319 Andy Wildman 03:42:22 126 PB
471 Tim Walsh 04:09:25 174  

 

Leicester Half Marathon, 19th October

Pos

Name

Time
262 Jeffrey Adams 01:40:06
639 Dom Coleman 01:53:52

 

Great Eastern Run, 12th October

Pos

Name

Time  
492 Alan Griffiths 01:38:56  
541 Colin Harris 01:39:56 PB
555 Leslie Rolfe 01:40:10  
2015 Dawn Holloway 02:11:13 PB
2020 Laura Burton 02:11:20 PB
2309 Allen Amanda 02:19:53 PB

 

Daventry 6, 5th October

Pos

Name

Time
9 LOVELL, Bruce 00:35:28
10 BARNETT, Neil 00:36:03
37 FARLEY, Phil 00:41:47
41 COLEMAN, Dom 00:42:31
44 HARRIS, Colin 00:43:13
55 HALE, Tony 00:44:26
59 ROLFE, Leslie James 00:45:10
65 O'SULLIVON, Elaine 00:45:38
71 TUNSTALL, Rebecca 00:46:38
97 HALE, Lucia 00:51:00
99 WAIN, Natasha 00:53:19
100 MILLS, Alan 00:53:22
102 CALLOW, Milford 00:53:32
103 BURTON, Laura 00:53:56
111 ALLEN, Mandy 00:57:52
120 TOMKINS, Karen 01:03:59
124 JONES, Clare 01:06:36

 

Great North Run, 5th October

Name Pos. M/F Cat.

 

Time  
Peter Williams          1395 233 1290 214 01:35:06  
Dan Doherty 1409 792 1302 731 01:35:09 PB
Phil Brittain 6117 5392 2801   01:48:44  
Kirsty Hewitt 23109 11428 6538 3558 02:17:38  
Sally Hewitt 25006 795 7473 128 02:21:29  

 

Roade Triathlon, Pool Sprint Race, Sunday 28th September 2008

Name

414m
Swim

20k
Bike

5k
Run

O/A
Time

O/A
Position

Tony Hale  8:26 39:19 21:19 1:09:04 113
Andrew Priest 7:04 41:27 22:06 1:10:37 139
Steve Adams 8:50 40:20  21:39 1:10:49 141
Melanie Ryding  7:25 40:07 25:39 1:13:11  179
Michael Farrow 10:43 41:01  22:34 1:14:18 199
Mark Ryding

8:57

43:06

22:52

1:14:55

208

Annemarie Lodder 7:59 45:38 22:15 1:15:52 221
Stuart Humphrey 10:26 42:35 23:21 1:16:22 231
Dom Coleman 5:45 48:06 23:04 1:16:55 242
Rachel Jones 10:40 50:59 24:42 1:26:21 335
Laura Burton 8:38 1:01:16 28:42 1:38:36 392

         

Cransley Hospice Half Marathon, 21st September

Team GOLD

O/A

Name

Time

Age Cat Pos

       NAA Championships
7 LOVELL, Bruce 1:23:51 3 BRONZE
10 KEMP, Jon 1:26:03 6  
28 WILLIAMS, Peter 1:36:08 15  
32 DOHERTY, Dan 1:37:02 8  
45 WALSH, Tim 1:40:36 25 GOLD
51 HALE, Tony 1:42:41 8 BRONZE
56 HARRIS, Colin 1:44:34 32  
59 ROLFE, Les 1:45:19 11  
65 O'SULLIVAN, Elaine 1:47:14 4 GOLD
66 ADAMS, STEVEN 1:47:15 13  
91 GODFREY, Louise 1:54:32 2  

 

Cransley Hospice 10k, 21st September

 

O/A

Name

Time  
40 COLEMAN, Dom 0:44:30  
138 HALE, Lucia 0:52:36

1st ML over 50

148 ADAMS, RICHARD 0:53:10  
173 ELLWOOD, SARAH 0:55:08  
175 SAWFORD, Steven 0:55:16  
177 RUSSO, Donato 0:55:28  
275 BURGESS, Heather 1:04:45  
286 TOMKINS, Karen 1:08:31  
311 GIBSON, Juliette 1:20:04  

East Carlton 5, 14th September

Pos

Name

Time  
2 Neil Barnett 28.54 1st SM
12 Barry Wake 34.05  
16 Phil Farey 35.11 1st V45
21 Colin Harris 36.49  
23 Dom Coleman 37.25  
7 Elaine O’Sullivan 38.52  
34 Alan Mills 46.27 1st V65
8 Rebecca Tunstall 39.06  
15 Amanda Allen 49.15  

 

Robin Hood Marathon, 14th September

Pos

Name

Time
273 Alan Griffiths 3:36.39

 

Swineshead 10, 7th September (10.33 miles)

O/A

Name

Time
41 Pete Williams 1:14:17
47 Dan Doherty 1:15:46
67 Les Rolfe 1:20:36

 

Irchester 10k, 7th September

O/A

Name

Time
21  Phil Farley 45:37
32 Colin Harris 48:30
62 Russell Heaton 56:29
75 Paul Whitehead 64:45

Northampton Triathlon, 7th September 

SPRINT distance, 750 metre swim, 15 mile cycle, 5k run

Name

Overall
Time

Swim
Time

Bike
Time

Run
Time

Mike Farrow  

1:38:00

21:13

53:43

22:34

 

OLYMPIC distance, 1500 metre swim, 24 mile cycle, 10 k run

Name

Overall
Time

Swim
Time

Bike
Time

Run
Time

Cat. Pos.
Tony Hale 2:30:42 29:52 1:15:06 45:44 2nd
Jon Kemp 2:31:01 26:23 1:25:32 39:06  
Mel Ryding 2:46:52 28:55 1:21:44 56:13  

Tom Wildman slipped in the mud BEFORE the race and twisted his knee, insisted he carry on, but dropped out after the swim .

 

Great Scottish Run, 1/2 Marathon, 7th September

O/A

Name

Time  
119 Bruce Lovell 1:23:02 PB
672 Tim Walsh 1:35:40  

 

Moulton 10k, 24th August

Pos. M/F Cat.

Name

Time
7 7 6 Neil Barnett 36:08
75 - 4 Dom Coleman 46:38
85 66 9 Micheal Farrow 47:38
155 39 12 Joanna Bevan 58:21
159 41 7 Dawn Holloway 59:38
166 45 7 Mandy Allen 1:01:29
177 53 18 Clare Jones 1:06:01

 

Blisworth 5, 15th August

Pos.

Name

Time
96 Alan Griffiths 34:27
118 Colin Harris 36:02
155 Rebecca Tunstall 38:41
178 Steve Adams 40:07
179 Richard Adams 40:08
222 Jo Bevan 44:31

 

Chicks Chase 5k, 17th August

O/A

Name

Time  
63 Karen Tomkins 34:09 PB

 

Isle of Man Marathon, 10th August

Cat. O/A

Name

Time
4 25 Stuart Baker 1:36:21

 

Wellingborough 5, 3rd August

Pos. Time

Name                      

Cat Grading  
6 28:16 Neil Barnett MS 75.88%  
27 30:34 Richard McGuirk MS 72.12%  
32 32:05 Graeme Mutch MS 66.85%  
40 32:43 Barry Wake MS 65.56%  
49 33:13 Alan Griffiths MV40 66.83%  
79 35:42 Elaine O'Sullivan FV45 75.30% PB
96 36:51 Mike Farrow MV50 66.00%  
98 36:59 Katherine Van Der Linde FS 64.34%  
106 38:01 Phillip Critchell MV40 59.68% PB
138 40:35 Rebecca Tunstall FS 58.64%  
139 40:42 Rachel Jones FS 52.70%  
155 42:00 Richard Adams MS 51.07%  
179 44:23 Jo Bevan FS 53.62%  
198 46:58 Michelle Barnett FS 50.67%  
207 47:58 Rachel Tilley FS 49.61%  

 

Bedford Multisports Triathalon, 27th July 2008

Pos

cat pos

Name

Overall
Time

Swim
Time

Bike
Time

Run
Time

72 6 Mike Farrow 1:33:49 24:10 45:53 23:46
87 3 Jodie Jelley 1:37:25 15:35 55:35 26:15

 

WDAC 5M BBQ Run, 24th July

Pos.

Name

Time
1 Neil Barnett 30:43
2 Andy Blaize 31:18
3 Richard McGuirk 32:14
4 John Kemp 32:19
5 Marie Jesson 33:56
6 Gary Britten 34:15
7 Andy Wildman 34:29
8 Barry Wake 35:42
9 Phil Farley 36:15
10 Dom Coleman 36:25
11 Colin Harris 36:30
12 Tony Hales Bro' 36:45
13 Tony Hale 37:02
14 Andy Priest 37:12
15 Elaine O'Sullivan 38:08
16 Phil Britten 38:48
17 Phil Critchell 39:17
18 Graham Bayes 39:39
19 Guy Travers 40:17
20 Tom Sullivan 40:50
21 Louise Godfrey 40:53
22 Lucia Hale 41:58
23 Thom McKenzie 42:03
24 Rachel Jones 43:07
25 Richard Adams 43:12
26 Steve Adams 43:13
27 Mary Kingsnorth 43:25
28 Tom Wildman 43:45
29 Paul Whitehead 46:51
30 Laura Bevan 47:10
31 Michelle Barnet 47:35
32 Dawn Holloway 47:43
33 Rachel Tilley 48:32
34 Tricia Rogers 48:59
35 Many Allen 49:41
36 Clare Jones 52:47
37 Tracy Ellingham 54:17
38 Glynnis Simmons 54:18
39 Karen Tomkins 59:23
40 Julliette Gibson 60:49

 

Milton Keynes, 1/2 Marathon, 20th July

The results service doesn't seem to be working, please email your times to me

 

NAA One Mile Championships, Kettering, 13th July

Event

Name

Time Pos.
Snr. Men Neil Barnett 4:38.4 4
Jnr. Men Dom Coleman 5:44.8 1

Charimans Cup, Kettering, 13th July

Event

Name

Time Distance Pos.
u11 boys 800m Edward Luck 02:46:06   2nd
u11 Boys Long Jump Edward Luck   3.79m 2nd
u13 Girls 200m Paige Harris 00:38:08    4th
u13 Girls 100m Paige Harris 00:18:00   4th
u11 Boys Cricket Ball Edward Luck 32.62m   1st
u13 Boys Javelin Christopher Lindley   15.27m  2nd

 

Tiffield 4, 12th July

Pos.

Name

Time
25 Peter Williams 26.54
40 Colin Harris 29.03
48 Mike Farrow  29.31
51 Philip Critchell  29.54
85 Juliette Gibson 47.15

 

Emberton CowMan (half Ironman)
Sunday 6th July 2008
1.9km swim, 92km cycle, 21km run

Cat
Pos

Relay Team

Overall
Time

Swim
Time

T1

Bike
Time

T2

Run
Time

3rd

WDAC B (Andrew Priest/Tony Hale/Tim Ellwood)

05:11:04

35:30

01:52

02:55:05

02:06

01:36:29

8th

WDAC C (Steve Adams/Keith Walmsley/Graeme Mutch)

05:32:21

41:51

01:42

03:20:43

00:46

01:27:16

9th

WDAC D (Jodie Jelly/Jamie Bishop/Les Rolfe)

05:33:45

33:27

02:30

 

 

 

12th

WDAC A (Jon Kemp/Stuart Humphrey/Sarah Ellwood)

05:55:00

32:01

1:46

3:29:09

0:37

01:51:23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Individual

 

 

 

 

 

 

18th

Melanie Ryding

06:05:01

36:42

03:16

03:12:52

02:11

02:09:59

 

East Midlands Grand Prix Series 2008 - Final Standings












Senior Men - Five Races

Sil

Rug

Bed

Cor

Wee

Ban

Har

MK

Races

Total

24

Richard McGuirk

 

30

28

35

21

 

26

27

6

132

25

Jon Kemp

190

25

24

 

 

37

30

33

6

149

50

Guy Travers

 

65

59

63

64

 

75

87

6

326

51

Colin Harris

143

52

 

 

53

67

60

95

6

327

Junior Men - Four Races

 

5

Dom Coleman

 

5

5

7

5

6

5

4

7

19

M40 - Five Races

 

17

Philip Farley

 

25

17

24

23

30

 

23

6

112

21

Alan Griffiths

46

 

 

23

22

29

27

39

6

140

M40 - Four Races

 

32

Philip Critchell

 

36

23

 

 

 

39

43

4

141

M55 - Four races

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Graham Bayes

 

 

 

15

12

 

15

14

4

56

Senior Women - Five Races

 

6

Rebecca Tunstall

21

14

11

5

12

 

12

14

7

54

10

Louise Godfrey

20

12

10

 

 

16

 

22

5

80

F40 - Four Races

 

10

Amanda Allen

43

 

 

9

12

 

 

27

4

91

 

EMGP Milton Keynes 10k, 1st July

Pos. M/F Cat

Name

Time

38

36

27

Richard McGuirk

38:26

48

45

33

Jon Kemp

38:54

154

135

23

Philip Farley

44:38

216

189

4

Dom Coleman

47:15

218

190

87

Guy Travers

47:22

231

200

23

Michael Farrow

48:02

241

209

95

Colin Harris

48:35

247

231

39

Alan Griffiths

48:55

256

38

14

Rebecca Tunstall

49:18

268

228

43

Phillip Critchel

50:35

273

232

14

Graham Bayes

50:38

296

52

22

Louise Godfrey

51:46

396

107

27

Amanda Allen

60:24

398

109

28

Dawn Holloway

60:27

 

Corby AC Graded Open Meeting, Rockingham Triangle, 25th June

U20 Men 3000 M

Name Pos. Time

Dom Coleman

307

 11:19:3

Senior Men 3000 M

Name Pos. Time

Neil Barnett

2

 9:38:8

 

Colworth Challenge, 20th, 21st, 22nd June










Challenge Name Category Colworth  5 Trail Race Half Marathon  
Position     Time Position Time Position Time Position O/A Time
6 Richard McGuirk M Open 00:31:21 15 00:55:20 7 01:29:43 10 02:56:24
11 Jon Kemp M Open 00:31:43 21 00:55:59 10 01:34:27 17 03:02:09
32 Peter Williams M Open 00:34:24 53 01:01:16 35 01:43:15 44 03:18:55
47 Philip Farley M >40 00:34:48 62 01:02:48 45 01:49:16 67 03:26:52
79 Colin Harris M Open 00:44:10 230 01:09:44 93 01:56:10 96 03:50:04
94 Russell Heaton M >50 00:40:03 160 01:13:05 110 02:03:39 135 03:56:47
105 Louise Godfrey F Open 00:39:16 143 01:13:54 117 02:13:19 166 04:06:29
  Elaine O'Sullivan F 45-49 00:36:56 100 01:09:01 87      
  Donato Russo M 40-44 00:39:41  152          
  Joanne Edwards F 35-39 00:43:18 217          
  Matthew Hollis M 35-39 00:49:26 294          

 

Ironman, Nice,  22nd June

Race Reports 1.Steve's  2.Tony's

Name Pos. Cat. Swim Bike Run Finish

Tony Hale

1284

14

1:15:26

 6:30:56

 4:57:51

13:15:37

Steve Adams

1926

81

1:29:01

7:52:08

5:58:10

15:39:29

Andrew Priest

 

453

1:15:22

8:19:53

7:26:15

16:08:00

 

EMGP Market Harborough 5, 17th June

Pos. M/F Cat

Name

Time

56

51

26

Richard McGuirk

30:53

64

58

30

Jon Kemp

31:12

118

106

27

Alan Griffiths

33:58

163

144

59

Colin Harris

35:54

170

149

5

Dom Coleman

36:14

180

157

19

Michael Farrow

36:35

214

33

12

Rebecca Tunstall

38:05

227

189

39

Philip Critchell

38:45

241

195

74

Guy Travers

39:17

254

202

15

Graham Bayes

40:02

 

 

EMGP Weedon 10k , 3rd June

Pos. M/F Cat

Name

Time

20

20

14

Neil Barnett

37:18

43

39

21

Richard McGuirk

39:29

106

94

40

Peter Williams

43:40

111

98

22

Alan Griffiths

43:48

114

100

23

Philip Farley

43:57

142

127

7

Tony Hale

45:06

154

137

5

Dom Coleman

45:47

157

139

53

Colin Harris

45:55

159

141

17

Jeffrey Adams

45:59

168

150

19

Steve Adams

46:23

181

22

4

Elaine O'Sullivan

47:07

192

170

36

Andrew Priest

47:52

206

25

12

Rebecca Tunstall

49:10

207

182

64

Guy Travers

49:24

211

185

12

Graham Bayes

49:48

217

189

14

Russell Heaton

50:22

222

192

41

Donato Russo

50:49

229

35

15

Rachel Jones

51:44

230

36

16

Charlotte Adams

51:48

244

43

2

Lucia Hale

52:36

290

61

11

Dawn Holloway

60:08

291

62

23

Carol Mullett

60:10

292

63

12

Amanda Allen

60:22

298

68

25

Michelle Barnett

62:53

 

Plitvice Marathon, Croatia

Name

Pos. GB Cat Time

Les Rolfe

69

1

10

3:52:30

 

EMGP Corby 5, 28th May 

Pos. M/F Cat

Name

Time  

16

16

11

Neil Barnett

29:02

 

82

78

35

Richard McGuirk

33:10

 

113

106

23

Alan Griffiths

35:00

PB

115

108

24

Philip Farley

35:06

 

126

119

7

Dom Coleman

35:42

 

137

128

18

Les Rolfe

36:29

 

174

18

5

Rebecca Tunstall

38:23

 

185

164

63

Guy Travers

39:42

 

214

182

15

Graham Bayes

41:37

 

257

53

9

RL Tilley

48:13

 

259

55

9

Amanda Allen

48:42

 

 

Bupa London 10k, 27th May

Name Pos. Cat Time

Pete  Williams

307

276

 43:35

 

Edinburgh Marathon, 26th May 

Name

Time  

Jon Kemp

3:13:10  
Tim Ellwood 3:32:39  
Sarah Ellwood 3:40:46  
Colin Harris 3:45:08 PB
Louise Godfrey 3:57:11 PB
Jeanette Vango 4:17:44  

 

Grendon Triathlon, 24th May

Name

Pos. Swim
Time
  Bike
Time
  Run
Time
  O/A
Time

Tony Hale

86

00:16:27

93

00:45:20

88

00:21:25

115

01:23:12

Melanie Ryding

142

00:17:02

 109

00:47:45

 133

00:24:49

190

01:29:36

Steve Adams

144

00:20:06

180

00:47:44

132

00:21:55

134

01:29:45

     

EMGP Bedford 6, 21st May 

Pos. M/F Cat

Name

Time  

43

38

24

Jon Kemp

36:53

 

50

44

28

Richard McGuirk

37:33

 

102

90

17

Philip Farley

41:17

 

112

97

5

Dom Coleman

41:58

 

121

105

13

Les Rolfe

42:35

 

152

25

10

Louise Godfrey

45:01

 

156

26

11

Rebecca Tunstall

45:15

PB

159

133

59

Guy Travers

45:46

 

160

134

23

Philip Critchell

45:51

PB

 

EMGP Rugby 6, 14th May 

Pos. M/F Cat

Name

Time  

44

43

25

Jon Kemp

36:38

 

53

50

30

Richard McGuirk

37:41

 

123

111

25

Philip Farley

41:42

 

139

124

5

Dom Coleman

42:36

 

150

134

52

Colin Harris

43:17

PB

157

140

30

Andrew Priest

43:40

PB

183

24

12

Louise Godfrey

44:51

PB

206

29

14

Rebecca Tunstall

46:34

PB

209

178

36

Philip Critchell

46:42

PB

213

182

65

Guy Travers

46:59

 

 

Fred Whitton Challenge, 11th May

Name Pos. Time
Andy Wildman 689 9:33:51

 

Krov   3800m , 10th May

Pos

Name

Time

11

Graeme Mutch

14:00

34

Les Rolfe

15:49

79

Sally Hewitt

20:00

102

Heather Burgess

22:23

127

Jane Bayes

29:30

 Krov  9400m Night Race, 10th May

Pos

Name

Time

53

Tim Ellwood

38:14

73

Sarah Ellwood

39:55

75

Graeme Mutch

39:59

96

Stuart Humphrey

41:31

101

Tony Hale

41:52

107

Les Rolfe

42:08

165

Jodie Jelly

45:41

185

Graham Bayes

47:13

192

Lucia Hale

47:35

286

Kirsty Hewitt

55:53

Sarah Ellwood, Jodie Jelley, Lucia Hale were the 1st Ladies Team

 

Three Counties T & F Championships, 11th May

5000m U20

 

Name Pos. Time
Dom Coleman 16 22:02:03

 

Blisworth 5k,  9th May

Name Pos. Cat. Pos Gen. Pos
Rebecca Tunstall 97 7 19

 

Silverstone 10k, 6th May

Pos. M/F Cat

Name

Cat Official
Time
Watch/
Actual
Time ?
 
81 75 19 Ian Carlton M40 30:19    
228 210 47 Alan Griffiths M40 43:08    
242 222 106 Andy Wildman MS 43:20    
286 263 29 Andy Wildman M45 44:18    
320 291 31 Tim Walsh M45 44:55    
322 293 37 Les Rolfe M50 44:56    
332 302 141 Colin Harris MS 45:12 44:53 PB
365 330 75 Andrew Priest M40 45:57    
383 345 41 Steve Adams M50 46:17    
461 415 188 Jon Kemp MS 48:08    
462 47 20 Louise Godfrey FS 48:09    
467 48 21 Rebecca Tunstall FS 48:13    
490 53 22 Jodie Jelly FS 48:34    
532 468 95 Philip Critcher M40 49:31 48:57 PB
552 71 11 Jeanette Vango F40 50:04   PB
813 653 291 Gareth Jones MS 57:21    
838 177 31 Dawn Holloway F40 58:14    
911 215 41 Amanda Allen F40 61:38    

 

Great Weston 5 Mile, 5th May

Name Time
Graham Bayes 38:43
Ian Mann 40:47
Heather Burgess 51:08

 

Titchmarsh 10K, 4th May

Pos. Name Time
5 Neil Barnett 36:52:20
15 Richard McGuirk 39:35:50
46 Philip Farley 44:16:76
92 Kathering Van Der Linde 49:36:15
168 Rachel Tilley 59:22:76

Leicestershire & Rutland and Northamptonshire County AA 10,000m Track Championships

Cat. Name Time
1 Jeannette Vango 50:10:6

 

Great Daffodil Run,15m, Kelmarsh, 27th April

Pos. Cat. Name Time
127 22 Jeannette Vango 2:15:12

 

Shakespeare Marathon, Stratford, 27th April

Pos. Name Time
380 Steve Adams 4:02:27

Duston Triathlon 27th April 2008

Name Pos. 400m Swim
Time
20k Bike
Time
5k Run
Time
O/A
Time
Jon Kemp 120 6:57 43:39 18:52 1:09:28
Andrew Priest 130 6:55 41:03 22:22 1:10:20
Mark Ryding 179 8:24 41:49 23:42 1:13:55
Melanie Ryding 204 7:16 41:24 26:51 1:15:31
Jodie Jelley 232 6:52 45:55 24:21 1:17:09
Michael Farrow 240 10:00 44:04 23:46 1:17:50
Stuart Humphrey 253 10:14 44:03 24:21 1:18:38
Louise Godfrey 322 9:35 52:35 23:43 1:25:53

 

Fortis Marathon Rotterdam 13th April 2008

Pos. Name Time
3954 Stuart Humphrey 4:03:10

 

FLM, 13th April'08








Pos. Age Place Time Time  
2606 576 » ELLWOOD, TIM (GBR) 03:17:25  
2718 409 » ROLFE, LES J (GBR) 03:18:30 PB
293 49 » ELLWOOD, SARAH (GBR) 03:25:20 PB
3961 822 » GRIFFITHS, ALAN P (GBR) 03:28:26 PB
4682 936 » EARLEY, DAVID M (GBR) 03:33:08 PB
6966
  524
» HIGGS, TERENCE A (GBR) 3:47:32  
9892 306 » HALE, TONY G (GBR) 04:00:51  
10747 2051 » SAWFORD, STEVEN (GBR) 04:05:46  
2515 512 » JELLEY, JODIE L (GBR) 04:09:29 PB
4253 892 » HEWITT, SALLY  (GBR) 04:31:00 PB
5472 1057 » TUNSTALL, REBECCA J (GBR) 04:43:41 PB
17454 2243 » COLLINS, BARRY (GBR) 04:44:11  
19934 404 » FREEMAN, JOHN F (GBR) 5:04:41  
9160 958 » LAWRENCE, LINDA D (GBR) 5:45:43  

 

Peterborough Open Graded Meeting, 6th April'08

3000m SM

Pos. Name Time Club
1 Paul Hayman 09:16.5 PAC
2 Michael Ward 09:43.2 PAC
3 Neil Barnett 10:03.0 WDAC
4 David Bowker 10:05.1 Fairlands
5 Daniel Snipe 10:23.7 NVH
6 Oliver Mason 10:31.4 PAC
7 Daniel Grant 11:09.2 NVH

 

Belvoir 1/2 Marathon, Hose, 30th March'08

Pos. Name Time
236 Colin Harris 1:41:32
365 Steve Sawford 1:50:57

 

Drayote 5, Rugby, 30th March'08

Pos. Name Time
8 Stuart Nelson 00:28:0

 

Stanwick 10k, 24th March'08

Pos.

Name

Time

 
15 Jon Kemp 38 15  
18 Ian Carlton 39 01  
28 Nigel Jeff 40 00  
37 Tim Ellwood 40 45  
47 Peter Williams 42 07  
49 Sarah Ellwood 42 26  
52 Dom Coleman 42 33 PB
53 Alan Griffiths 42 37  
59 Les Rolfe 43 20  
68 Colin Harris 44 14 PB
73 Michael Farrow 44 35  
85 Neil Mathews 45 20  
92 Steven Adams 45 48  
105 Louise Godfrey 46 40  
153 Philip Critchell 50 14  
193 Alan Mills 53 37  
202 Sally Hewitt 54 04  
252 Kirsty Hewitt 60 39  
262 Amanda Allen 63 51  

 

Juniors Race, Stanwick 23rd March'08

O/A Pos. Name Cat. Cat. Pos.
8 Paul Dalton BU10 6
50 Emily Heath GU10 11
51 Callum McBride BU12 5
77 Kirsten Harris GU10 14
100 Paige Harris GU12 8

 

Double Bypass, Weston Underwood, 23rd March'08

Pos. Cat. Name Time
5 3 Tim Ellwood 01:39:20

 

Oakley 20, 16th March'08

Pos. Name Time  
83 ELLWOOD, Tim 02:25:21  
178 ROLFE, Les 02:38:32  
181 EARLEY, Michael 02:38:44  
183 ELLWOOD, Sarah 02:38:54  
322 PRIEST, Andrew 02:50:30  
369 ADAMS, Steven 02:54:57  
371 JELLEY, Jodie 02:55:05  
377 TUNSTALL, Rebecca 02:55:39  
381 HUMPHREY, Stuart 02:56:01  
442 COLLINS, Barry 03:01:00  
452 BAYES, Graham 03:02:17  
381 HEWITT, Sally 03:24:37  
442 LAWRENCE, Linda 04:07:54  
452 HIGGS, Simon 04:07:55  

 

Ashby 20, Ashby-De-La-Zouch 9th March'08

Pos. Name Time  
93 Tim Ellwood 2:24:09 PB
116 Michael Earley 2:34:34 PB
178 Sarah Ellwood 2:35:55 PB
186 Les Rolfe 2:36:38 PB
289 Jody Jelly 2:46:38 PB
441 Steve Adams 3:00:41  

 

Silverstone Half Marathon, 9th March'08

Pos. Gen Name Time  
70 67 Jon Kemp 01:23:57  
96 92 Bruce Lovell 01:26:10 PB
432 399 Peter Williams 01:36:15  
610 561 Tim Walsh 01:39:16  
1606 214 Louise Godfrey 01:50:12  
2234 356 Emma Luck 01:56:40  

 

Milton Keynes 1/2 M- 2nd March'08

Pos. Name Time  
330 Les Rolfe 1:36:27  
546 Colin Harris 1:42:43 PB
702 Mark Ryding 1:46:11  
709 Rebecca Jane Tunstall 1:46:17 PB
1090 Phil Critchell 1:54:12  
1387 Mel Ryding 2:00:03 PB

 

Wellingborough Multi-Multi-Terrain Series Round 3- 24th February'08

Forename Surname Sex Distance Time Position Points
Neil Barnett m 5 k 00:17:29 1 480
Richard Smith m 5 k 00:17:57 2 479
Bruce Lovell m 5 k 00:17:57 3 478
Louise Brown f 5 k 00:29:23 51 430
Nigel Jeff m 10 k 00:40:51 84 477
Dom Coleman m 10 k 00:43:21 95 466
Tim Walsh m 10 k 00:45:00 101 460
Emma Luck f 10 k 00:50:05 127 435
Elaine O'Sullivan f 10 k 00:51:00 131 431
Alison Joseph f 10 k 01:05:55 199 393
Richard McGuirk m 15 k 00:56:53 165 491
Tim Ellwood m 15 k 01:01:54 185 481
Peter Williams m 15 k 01:02:52 189 478
Sarah Ellwood f 15 k 01:06:31 203 468
Melanie Ryding f 15 k 01:21:38 249 424
Sally Hewitt f 15 k 01:22:41 251 422

 

Winslow 10k Road Race- 24th February'08

Pos. Name Time  
57 Colin Harris 45:45 PB

 

Jervis Bay Triathlon Festival 10km Race - 23rd February'08

Name Time
Paul Davies 42:40
Tony Hale 46:17

 

Cross Country League Race 5, East Haddon - 10th February'08

Club Mens Ladies Total Points
Wooton RR 105 24 129 11
Ampthill & Flitwick Flyers 74 69 143 10
Bedford Harriers 152 11 163 9
NHRR 157 35 192 8
Stopsley Striders 332 54 386 7
Dunstable RR 451 55 506 6
Biggleswade A C 466 86 552 5
Leighton FR 463 100 563 4
Northampton RR 500 92 592 3
Team East Haddon 570 99 669 2
Wellingborough A C 697 100 797 1

Individual results here

League Results here

 

Stamford 30,  10th February





Pos     Time  
42 KEMP, Jon MS 2:04:47  
135 ELLWOOD, Tim MV40 2:16:39  
230 EARLEY, Mike MV40 2:24:51  
243 ELLWOOD, Sarah LS 2:26:03  
263 ROLFE, Les MV45 2:28:51 PB
354 SAWFORD, Steven MS 2:38:51  
364 PRIEST, Andrew MV40 2:40:24  
382 JELLEY, Jodie LS KEMP, Jon MS 2:04:47  
135 ELLWOOD, Tim MV40 2:16:39  
230 EARLEY, Mike MV40 2:24:51  
243 ELLWOOD, Sarah LS 2:26:03  
263 ROLFE, Les MV45 2:28:51 PB
354 SAWFORD, Steven MS 2:38:51  
364 PRIEST, Andrew MV40 2:40:24  
382 JELLEY, Jodie LS 2:42:03  
395 GODFREY, Louise LS 2:43:52  
465 Rebecca LV40 2:50:55 PB
544 HEWITT, Sally LV50 3:05:10  

 

Wellingborough MT series, Round 2, 3rd February

Pos Name Cat Time
44 Louise Brown 05k 00:31:12
81

Dom Coleman

10k 00:45:53
86 Neil Matthews 10k 00:45:53
120 Elaine O'Sullivan 10k 00:51:36
194

Richards McGuirk

15k 01:03:55
195 Tim Ellwood 15k 01:03:57
198 Philip Farley 15k 01:04:06
219

Mark Ryding

15k 01:10:05
231 Sarah Ellwood 15k 01:12:43
249 Jeannette Vango 15k 01:19:58
258

Melanie Ryding

15k 01:25:38

 

Folksworth 15,  20th January


Pos Forename Surname Time Cat  
42 JON KEMP 01:41:13 MS  
120 TIM ELLWOOD 01:51:33 M40  
138 LES ROLFE 01:53:58 M45 PB
147 DAVID EARLEY 01:54:42 M40  
184 SARAH ELLWOOD 01:59:36 LS  
272 STEVEN ADAMS 02:07:44 M50  
310 LOUISE GODFREY 02:11:54 LS  
398 SALLY  HEWITT 02:26:21 L50  

 

Cross Country League Race 4, Ampthill - 13th January

Club Mens Ladies Total Points
Wooton RR 88 25 113 11
Ampthill & Flitwick Flyers 82 82 164 10
Bedford Harriers 150 16 166 9
NHRR 239 18 257 8
Stopsley Striders 287 63 350 7
Dunstable RR 381 42 423 6
Leighton FR 546 105 651 5
Biggleswade A C 610 199 809 4
Northampton RR 716 145 861 3
Wellingborough A C 831 92 923 2
Team East Haddon 934 173 1107 1

Individual results here

 

Wellingborough MT series, Round1, 13-1-08





Pos Name Cat Gender Total
25 Ryding, Mark 10k male 00:45:34
12 Mcguirk, Richard 15k male 01:02:01
27 Farley, Philip 15k male 01:05:58
29 Ellwood, T 15k male 01:06:46
50 Ellwood, S 15k female 01:12:32
81 Ryding, Melanie 15k female 01:26:14