Junior Results



County Championships

14th -15th May 2016

Name Distance/Event Age group Time/Distance
Sammy Lok 75m U11B 13.5
Mia Clark 800m U13G 2:40.2
Lucy Watts 800m U13G 2:46.8
Joseph Lok 800m U13B 2:43.5
Mia Clark 1500m U13G 5:21.7
Lucy Watts 1500m U13G 5:31.1
Joseph Lok 1500m U13B 5:31.8
Sammy Lok Long Jump U11B 2.94m

 

Kettering Open Meeting

30th April 2016

Name Distance/Event Age group Time/Distance
Charlie Sales 75m U11M 12.2
Dylan White 75m U11M 12.5
Brandon Thacker 75m U11M 12.7
Fletcher Wynne 75m U11M 13.3
Max Wynne 100m U13M 15.4
Dylan White 150m U11M 25.20
Brandon Thacker 150m U11M 26.70
Fletcher Wynne 150m U11M 26.90
Charlie Sales 600m U11M 2:04.00
Finley Hayers 600m U11M 2:18.30
Max Wynne 800m U13M 2:43.20
Mia Clark 800m U13F 2:48.50
Joseph Lok 1500m U13M 5:42.10
Dylan White Vortex U11M 36.24m
Charlie Sales Vortex U11M 31.07m
Fletcher Wynne Vortex U11M 23.85m
Max Wynne Javelin U13M 11.92m
Sammy Lok Long Jump U11M 2.72m

 

Corby Open

19th April 2016

Name Distance Age group Time  
Dylan White 75m U11M 12.2 PB
Sammy Lok 75m U11M 13.2 PB
Dylan White 150m U11M 25.0 PB
Sammy Lok 150m U11M 28.3 PB
Mia Clark 600m U13W 1:59.9 PB
Lucy Watts 600m U13W 2:07.8 PB
Mia Clark 1000m U13W 3:30.3 PB
Joseph Lok 1000m U13M 3:37.3 PB
Lucy Watts 1000m U13W 3:40.7  

 

Rugby Spring Open

17th April 2016

Name Distance/Event Age group Time/Distance  
Charlie Sales 75m U11M 11.90  
Sammy Lok 150m U11M 28.82 PB
Charlie Sales 600m U11M 2:13.33  
Joseph Lok 1500m U13M 5:45.31 PB
Sammy Lok Long Jump U11M 2.49m SB

 

Kettering Floodlight Open

5th April 2016

Name Distance Age group Time  
Dylan White 150m U11M 25.4  
Mia Clark 1000m U13W 3:35.9 PB
Lucy Watts 1000m U13W 3:44.0  

 

Corby Open

29th March 2016

Name Distance Age group Time  
Libby Willmott 300m U11W 65.4 PB
Harvey Willmott 300m U13M 55.8 PB
Lucy Watts 600m U13W 2:08.1 PB
Joseph Lok 600m U13M 2:09.9 PB
Sammy Lok 600m U11M 2:31.0 SB
Harvey Willmott 1000m U13M 3:29.5 PB
Lucy Watts 1000m U13W 3:37.8 PB
Joseph Lok 1000m U13M 3:41.0 PB
Libby Willmott 1000m U11W 4:37.4 PB

 

Stanwick Road Races - Fun Run 2016

28th March 2016

Name Age group Postion
Libby Willmott U10G 1
Charlie Sales U10B 2
Sammy Lok U10B 7
Harvey Willmott U12B 1
Joseph Lok U12B 2
Logan Williams U12B 10
Lucy Watts U15G 2
Mia Clark U15G 4
Niamh Davern U15G 8

 

UK CAU Inter County Championships - Birmingham

12th March 2016

Name Age group Time
Lucy Watts U13W 14:25

 

English National XC Championships - Castle Donington

27th February 2016

Name Age group Postion Time
Lucy Watts U13W 239 16:27
Mia Clark U13W 307 17:01
Joseph Lok U13M 404 18:21

 

London Mini Marathon Trials - Leicester

14th February 2016

Postions shown are within their respective age group

Name Age group Postion Time
Lucy Watts U13W 15 20:49
Mia Clark U13W 18 21:07
Joseph Lok U13M 31 22:27
Jasper Ryan U13M 34 26:27
Laurance Ryan U15M 16 27:35

 

Chiltern League Cross Country  fixture 5 - Campbell Park MK

13th February 2016

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name

Age group

Time
Fletcher Wynne U11G 6:25
Logan Williams U11B 6:54
Lucy Watts U13G 11.53
Mia Clark U13G 12:02
Niamh Davern U13G 14:02
Max Wynne U13B 12:54

 

Brass Monkey Fun Run 1.5k - Rockingham Speedway, Corby

31st January 2016

Name Time
Joseph Lok 9:26
Sammy Lok 11:02

 

Midland Cross Country Championships - Prestwold Hall, Loughborough

30th January 2016

Name Age group Time
Lucy Watts U13G 0:15:59
Mia Clark U13G 0:16:32
Joseph Lok U13B 0:16:52

 

Chiltern League Cross Country  fixture 4 - Luton

16th January 2016

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name

Age group

Time
Madison Webb U11G 10:58
Harvey Willmott U11B 9:54
Fletcher Wynne U11B 12:23
Logan Williams U11B 12:33
Niamh Davern U13G 16:39
Callum Webb U13B 13:04
Max Wynne U13B 15:20

 

NAA XC County Championships - Corby

2nd January 2016

Postions shown are within their respective age group

Name Age group Postion Time
Harvey Willmott U11B 3 9.47
Dylan White U11B 13 10.21
Logan Williams U11B 25 13.54
Joseph Lok U13B 17 15.38
Lucy Watts U13G 4 14.33
Mia Clark U13G 14 16.08
Niamh Davern U13G 35 19.43

 

Chiltern League Cross Country  fixture 3 - Culham

5th December 2015

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name

Age group

Time
Harvey Willmott U11B 7:34
Fletcher Wynne U11B 9:05
Logan Williams U11B 10:11
Lucy Watts U13G 11:25
Mia Clark U13G 11:56
Max Wynne U13B 12:22
Joseph Lok U13B 12:29
Jasper Ryan U13B 13:21
Laurance Ryan U15B 21:22

 

Charity Cup, Wicksteed Park

28th November 2015

Distances vary for each age group.

Name

Age group

Time
Lucy Watts U13G 13:03
Mia Clark U13G 14:11
Niamh Davern U13G 14:40
Dylan White U11B 9:00
Joseph Lok U13B 14:03
Laurance Ryan U15B 28:47

 

Chiltern League Cross Country  fixture 2 - Teardrop Lakes, Milton Keynes

7th November 2015

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name

Age group

Time
Harvey Willmott U11B 7:27
Logan Williams U11B 10:24
Lucy Watts U13G 11:40
Mia Clark U13G 12:22
Niamh Davern U13G 14:15
Joseph Lok U13B 12:36

 

Ampthill Trophy

18th October 2015

Name Age group Overall pos M/F pos Time
Lucy Watts U13G 13 2 8:33
Mia Clark U13G 16 3 8:51
Niamh Davern U13G 25 4 9:54
Joseph Lok U13B 21 5 9:19
Logan Williams U11B 41 17 12:22

 

Chiltern League Cross Country  fixture 1 - Keysoe

10th October 2015

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name

Age group

Time
Harvey Willmott U11B 7:59
Fletcher Wynne U11B 9:16
Logan Williams U11B 11:23
Lucy Watts U13G 13:01
Mia Clark U13G 13:37
Max Wynne U13B 13:19
Joseph Lok U13B 13:27
Jasper Ryan U13B 16:51
Laurance Ryan U15B 20.57

 

Biggleswade Open Meeting

26th September 2015

Name Event Age group Time/Dis
Sammy Lok 80m U11 0:14.28 PB
Finley Hayers 80m U11 0:15.22  
Finley Hayers 600m U11 2:27.06  
Mia Clark 800m U13 2:50.37 PB
Lucy Watts 800m U13 2:56.88 PB
Joseph Lok 1500m U13 5:53.06 PB
Sammy Lok Long Jump U11 2.96m PB

 

Cransley Fun Run

20th September 2015

Boys Prize 9-10 age group: Harvey Willmott

Pos Name Age
3 Harvey Willmott 10
6 Joseph Lok 11
9 Mia Clark 11
18 Sammy Lok 9
20 Finley Hayers 9
22 Logan Williams 10
 
 

Kettering Open Meeting

22nd August 2015

The results do not include race positions as most events have at least two heats.
*performance profiles not available

Name Event Age group Time/Dis
Tom Stephen 75m U11 0:11.8 *
Brandon Thacker 75m U11 0:12.6 PB
Sammy Lok 75m U11 0:13.6 PB
Tom Stephen 150m U11 0:24.0 *
Harvey Willmott 150m U11 0:24.8  
James Orton 150m U11 0:26.4 *
Finley Hayers 150m U11 0:27.5 PB
Harvey Willmott 600m U11 2:04.4  
James Orton 600m U11 2:25.0 *
Finley Hayers 600m U11 2:25.9 PB
Sammy Lok 600m U11 2:29.1 PB
Oliver Sutton 800m U13 2:46.5 PB
Joseph Lok 800m U13 2:52.9 PB
Harvey Willmott Long Jump U11 2.94m  
Sammy Lok Long Jump U11 2.32m  

Corby Open

18th August 2015
The results do not include race positions as most events have at least two heats.

Name Distance Age group Time
Brandon Thacker 100m U11 0:16.9 PB
Sammy Lok 100m U11 0:18.4 PB
Joseph Lok Mile U13 6:10.3 PB
Oliver Sutton Mile U13 6:11.8 PB
Lucy Watts Mile U13 6:17.1 PB

Wellingborough 1 mile Fun Run

26th July 2015

Pos Name Age
6 Mia Clark 11
7 Lucy Watts 11
8 Dylan White 8
14 Finlay Hayers 9
15 Brandon Thacker 9
25 Logan Williams 9
 

Corby Open

21st July 2015
The results do not include race positions as most events have at least two heats.

Name Distance Age group Time
Thomas Stephen 75m U11 0:12.4
James Orton 75m U11 0:13.7
Thomas Stephen 150m U11 0:25.0
James Orton 150m U11 0:27.9
Oliver Sutton 3000m U13 12:23.6
Lucy Watts 3000m U13 12:32.8
Mia Clark 3000m U13 12:44.0
 

Silson vs Wellingborough vs Buckingham & Stowe Challenge

Stowe School 17th July 2015
The relay results have not been shown as the WDAC runners joined other teams  because we were unable to field our own team
Event Name Time/Dis Pos
U11 Boys 600m Samuel Lok 2:31.87 5
U11 Girls 600m Eve Malloy 2:33.78 5
U11 Boys 75m Samuel Lok 0:13.45 4
U11 Girls 75m Eve Malloy 0:14.58 3
U11 Boys Long Jump Samuel Lok 2.66m 1
U11 Girls Long Jump Eve Malloy 2.55m 3
U11 Boys Throw Samuel Lok 14.6m 3
U11 Girls Throw Eve Malloy 4.82m 4

 

Chairman's Cup

Thurston Drive, Kettering 12th July 2015
Name Age group 100m 200m 800m Long Jump
Elliott Hearn U11B       2.57m
Brandon Thacker U11B 0:17.40      
Samuel Lok U11B     3:34.40 2.60m
Harvey Willmott U11B   0:36.50 3:02.90 3.45m
Eve Malloy U11G 0:17.90   3:23.90 2.81m
Joseph Lok U13B     2:55.60  
Oliver Sutton U13B     2:47.30  
Mia Clark U13G     2:56.50 2.45m
Lucy Watts U13G   0:37.80 3:01.40 2.24m